Proces rozpadu związku

Małgorzata Głowacka/ Listopad 27, 2018

ma swoją dynamikę, utrata więzi z partnerem zazwyczaj przechodzi przez cztery fazy:

  1. Złość i sprzeciw – to faza, w której staramy się przekazać partnerowi nasze potrzeby, jeśli robimy to w nieumiejętny sposób, partner widzi nasze zachowanie jako krytykę i wrogość.
  2. Przywieranie i poszukiwanie – to faza, w której często nasze wyrażenie bólu, tęsknoty i osamotnienia, odbierane jest przez partnera jako złość, rozczarowanie i rozchwianie emocjonalne, a to powoduje jeszcze większe wycofanie.
  3. Gdy stan poczucia osamotnienia się pogłębia, ujawnia się depresja i utrata nadziei – to faza, w której często wpadamy w furię chcąc skłonić partnera do
    reakcji, chcąc dać do zrozumienia, że tak naprawdę czujemy się osamotnieni i
    porzuceni. Taka sytuacja powoduje często jeszcze większe wycofanie się partnera i jego zamknięcie się w sobie.
  4. Odłączenie – człowiek w tej fazie zaczyna akceptować to, że związek nie spełnił jego oczekiwań i pozwala, aby po prostu przestał istnieć oraz całkowicie odcina się emocjonalnie od partnera, który jeszcze nie tak dawno był najbliższą osobą w życiu.

Odbudowanie relacji w fazie 1 jest zdecydowanie łatwiejsze niż w fazie 2, w 3 bywa trudne, a w fazie 4 uważane jest za  prawie niemożliwe.

Dlatego jestem wielkim zwolennikiem działań profilaktycznych i szkoleń, które są najlepszą inwestycją i najbardziej trafionym prezentem jaki możemy sobie i innym sprawić.

Share this Post